Малина Виткова, старша акушерка в родилното отделение на ,Мама и Аз‘: Всяко новородено за мен е благословия
Малина Виткова е старша акушерка на родилно отделение в ,Мама и Аз‘. Всеки ден вече 26 години поема новия живот в ръцете си. За нея всяко ново раждане е благословия, всеки първи детски плач е удовлетворение, а сълзите в очите на майката – награда. Днес – 21 януари – Ден на родилната помощ разговаряме с нея за избора и посвещаването на професията – акушерка.
– Кога и защо избрахте да бъдете акушерка?
– От много малка винаги съм искала да уча медицина. Решението да се посветя на акушерството дойде спонтанно, след раждането на моята първа дъщеря. В най-важния и труден за мен момент, аз видях в моята акушерка подкрепа, закрила и спокойствие. Тя беше моето вдъхновение и осъзнах, че това е моето призвание.
– Какво е чувството да си част от раждането на новия живот всеки ден?
– Да участваш в появата на новия живот за мен е привилегия, а чувството – уникално. Всяко родено бебе в моите ръце е благословия. В мига, в който чуя плача на новия живот, изчезват умората и стреса. Забравям за проблемите, трудностите, притесненията. А сълзите от радост в очите на майката са най-голямата награда. Всяко раждане е по своему различно, затова и работата на акушерката не е шаблонна. Нужни са знания, умения, търпение и любов, всеки път! Работата на акушерката не е свързана само с раждането. Грижата за майката също е много важна, както по време на бременността, така и след нея. Днес бременните и родилките ползват много повече и различни източници на информация в сравнение със жените от преди десетилетия. Задават много въпроси и очакват от нас верните отговори. Днес акушерката трябва освен професионалист да бъде и психолог, и приятел. Тя няма „работно време“. Тя трябва да е непрекъснато до жената, да завоюва доверието и да отговори на нейните потребности. Също така рутината на професията не трябва да доминира върху чисто човешката топлота и уважение, към хората, избрали нашата болница за това така важно и очаквано събитие.
– Как екипите на ,Мама и Аз‘ се справяте с предизвикателствата и потребностите на съвременните бъдещи родители?
– Бъдещите родители избират родилното отделение на ,Мама и Аз‘ с големи очаквания и надежда. Очаровани са от отличните условия, от отдадения екип от лекари и акушерки и от възможностите, които предоставяме на младите семейства – например двамата родители да са заедно до новороденото от първия ден. Бъдещите майки прекарват часовете до срещата с тяхната рожба в уютна обстановка, максимално близка до домашната, с подкрепата на техен близък и дискретно наблюдение от страна на екипа.
Родилният сектор разполага със зали за естествено или оперативно раждане. Има възможност и за избор на самостоятелна родилна зала за нормално раждане, където се позволява и присъствието на придружител по време на раждането.
В послеродовия сектор на ,Мама и Аз‘ е организиран престоят след раждането – осигурено е всичко необходимо за майката и новороденото. Екипите от лекари и акушерки работят като едно цяло, знанията и уменията дават сигурност и адекватна реакция, а понякога могат да бъдат животоспасяващи.
За да отговорим на нуждите на бременните жени, сформирахме и училище за бъдещи родители, което набира популярност. В него заедно с бъдещите родители обсъждаме различни теми, свързани с раждането и отглеждането на детето в спокойна и приятелска обстановка. Наред с училището, всекидневно провеждаме и индивидуални срещи с тях, за да са спокойни и максимално подготвени в грижата за тяхното дете след изписването от отделението. И при изписването сме заедно с тях – всички бебета си тръгват от тук с подарък – албум, запечатал техните първи моменти – първа снимка, първи отпечатък от крачето и ръчичката, първи впечатления.
– Вие сте избрана от управителния съвет на Алианса на българските акушерски за председател на структурата в Плевенска област. Градът ще е домакин на академията на акушерките през есента на 2025 г. Какви цели сте си поставили?
– Това, което ни предстои да развием в акушерската грижа, е т.нар. „домашен патронаж“ – грижата за родилката и детето в домашна обстановка. За жената това е един труден период, в който тя се чувство объркана и несигурна и има нужда от нашите грижи и съвети.
– Какво за вас е 21 януари и какво е вашето пожелание за празника?
– За мен, както и за всички колеги, това е един много специален ден и се чувствам изключително горда. Акушерската професия е съдба и призвание! Пожелавам на всички колеги здраве! Да работят с любов, сърце и душа!