Програма „Апетит към здравословен живот“
- Пушите ли?
- Приемате ли алкохол ежедневно?
- Диагностициран(а) ли сте с дислипидемия?
- Имате ли спокоен сън?
- Подложен(а) ли сте на ежедневни високи нива на стрес?
- Страдате ли периферна артериална болест?
- Имате ли високо кръвно налягане?
- Водите ли заседнал начин на живот?
- Имате ли наднормено тегло?
- Имате ли повишена кръвна захар?
- Имате ли повишен холестерол?
- Страдате ли от захарен диабет тип-2?
- Имате ли наследствени заболявания?
- Имате ли повишена инсулинова резистентност?
- Страдате ли от исхемична болест на сърцето?
- Имате ли мозъчносъдова болест?
Ако сте отговорили на повече от три въпроса положително, то информацията по-долу може да е полезна за Вас:
Според данни на СЗО, 59% от възрастните в Европа и почти 1 от 3 деца (29% от момчетата и 27% от момичетата) са с наднормено тегло или живеят със затлъстяване. В България 2 милиона от възрастното население е със свръхтегло, като 1 милион от тях са със затлъстяване.
Комбинацията от затлъстяване, инсулинова резистентност, високо кръвно налягане и нарушение на липидния метаболизъм образуват фатален квартет – всеки компонент сам по себе си увеличава риска от заболяване, но взети заедно рисковете не се сумират, а се умножават.
Как се определя наднорменото тегло?
Затлъстяването се диагностицира чрез определяне на индекса на телесната маса (ИТМ) – съотношението между височината на човек и неговото тегло (ИТМ = тегло в кг се дели на височината в метри на квадрат), приложимо за лица над 20 години.
Например: човек с тегло 80 кг и височина 1,60 м.
ИТМ = 80 / 1,60 x 1,60 = 31,25
Изчислете вашия ИТМ тук.
Поднормено тегло: ИТМ под 18,5
Нормално тегло: ИТМ между 18,5 и 25,0
Наднормено тегло: ИТМ между 25,0 – 29,9
Затлъстяване: ИТМ между 30,0 – 39,9
Тежко затлъстяване: ИТМ е равен или по-голям от 40,0
До какво води болестното затлъстяване?
- Хората със затлъстяване стават резистентни към инсулина, който регулира нивата на кръвната захар. В резултат на това, те имат висока кръвна захар, което причинява диабет тип 2 (ДТ2).
- Сърцето не работи правилно, когато тялото е с наднормено тегло. Затлъстелият човек обикновено развива хипертония (високо кръвно налягане), която води до увреждане на съдовете на сърцето (инфаркт), мозъка (инсулт), бъбреците (хронична бъбречна недостатъчност) и краката (от затруднено ходене до ампутации).
- Остеоартрит – допълнителната тежест върху ставите, костите и мускулите – особено върху коленете, бедрата и гърба – води до бързото им износване, до болка и възпаление, дискови хернии и намалена подвижност.
- Мастните депа в областта на езика и шията могат да блокират дихателните пътища, особено при пациенти, които спят по гръб. Сънната апнея/респираторните проблеми причиняват безсъние през нощта, сънливост през деня и главоболие.
- Наднорменото тегло отслабва и претоварва клапата в горната част на стомаха, която след това позволява на стомашната киселина да навлезе обратно в хранопровода. Това е т.нар. гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), чиято симптоматика включва киселини и лошо храносмилане. Приблизително 10-15% от диагностицираните с ГЕРБ развиват Баретов езофаг – предраково изменение на лигавицата на хранопровода.
- Депресия – Хората със затлъстяване са изправени пред постоянни, депресиращи емоционални предизвикателства: неуспешни диети, критики от страна на семейството и приятелите, забележки от непознати. Освен това те често са дискриминирани и не се чувстват комфортно на обществени места.
- Деменция – Метаболитният синдром се свързва с проявата на патологични процеси, които могат да доведат до увеличаване на дългосрочния риск от развитие на нарушения в паметта и деменция.
- Затлъстяването се отразява пагубно на мъжките и женските хормони, като нарушава нормалните цикли и функции в тялото и води до трудности при забременяване, нарушения в потентността и безплодие.
Специалистите на Българския Кардиологичен Институт приложиха своите знания, умения и опит в създаването на програма „Апетит към здравословен живот“, базирана на мултидисциплинарен подход в борбата с наднорменото тегло и лечението на затлъстяването.
Ние изготвяме пълен профил на пациента чрез кръвни и образни изследвания за установяване на ключови и индивидуални параметри и разработване на Вашата дългосрочна персонална програма.
Свържете се с нас
Ако Вие или Ваш близък страдате от болестно затлъстяване – не отлагайте!
За допълнителна информация и контакт: г-жа Християна Калчева: 064 678 466, [email protected] и във Facebook.