Мъж с аневризма на коремната аорта оцеля благодарение на своевременната намеса на мултидисциплинарен екип хирурзи в ,Сърце и Мозък’
На 17-ти юни 2024 г. в клиниката по съдова хирургия на ,Сърце и Мозък’ Бургас постъпва мъж на 56 годишна възраст, в увредено и нестабилно общо състояние, с внезапно появили се през последния час силни болки в областта на корема и кръста и усилени пулсации около пъпа. Пациентът И.И. е бил с известна, установена в миналото абдоминална аортна аневризма, както и с редица придружаващи заболявания като захарен диабет, артериална хипертония, мозъчно-съдова болест, както и злокачествено новообразувание на пикочния мехур. Всички тези фактори превръщат медицинския случай в предизвикателство с повишена трудност за съдовите хирурзи и поставят живота на пациента в риск.
След обстойно направени кръвни и образни изследвания, включително и скенер на коремните органи, а основната диагноза абдоминална аортна аневризма е потвърдена и пациентът е подготвен за операция по спешност. Тя обхващаща не само коремната аорта, но и надлежащите бъбречни артерии двустранно. Мултидисциплинарният екип хирурзи се сформира още по време на перипроцедурната подготовка – не само с цел да се даде максимален шанс за оцеляване на пациента, но и за да бъде осигурено по-добро качество на живот в перспектива, особено предвид ранната възраст, на която мъжът е диагностициран с тази рядка, но тежка патология.
Интраоперативно се открива гигантска аневризма на коремната аорта – близо 10 см. в диаметър, с тандемно аневризмално разширение на двете бъбречни артерии – нещо изключително рядко. Опитните съдови хирурзи, начело с началниците на клиниките по съдова хирургия ,Сърце и Мозък’ в Бургас и Плевен – д-р Ивелина Борисова и д-р Тодор Самарджиев, взимат решение за ендоваскуларно отстраняване на аневризмата чрез осъществяването на два малки хирургични достъпа в областта на ингвиналните гънки – двустранно. Следваща стъпка е протезиране на аортата, двете общи илиачни артерии, както и двете бъбречни артерии посредством синтетична протеза, пригодена ръчно и строго индивидуално за конкретния случай.
Оперативната процедура, продължила близо 4 часа, изисква много знания, умения, хладнокръвие и фина координация на екипите не само заради оперативния риск, но и по отношение на поддържането на общите реанимационни мероприятия, регулиращи баланса на телесните течности, жизнените показатели и цялостната хомеостаза на организма на пациента.
Ендоваскуларно лечение на аортни аневрзими чрез поставяне на покрити протези се осъществява вече повече от две години в отделението по съдова хирургия на високотехнологичния болничен комплекс. До този момент са извършени повече от 20 сложни интервенции с изключителен успех. „Точно такъв тип иновативна процедура – фенестрирано аортно протезиране, се прави за пръв път в Източна България, като сложността ѝ идва от факта, че е изключително важно да се изчисли и правилно да се прецени къде точно са изходите на двете бъбречни артерии, за да не се компрометира последващото адекватно дрениране на бъбреците и нормално функциониране на отделителната система като цяло“ – обясни д-р Борисова.
Благодарение на извършената от екипите на ,Сърце и Мозък’ в Плевен и Бургас комплексна и изключително сложна оперативна интервенция, пациентът И.И. живее втори живот. „Професионализмът, индивидуалната изобретателност и визия дори и за най-финия детайл са условията, довели до благополучния краен резултат и утвърдили подхода като успешен. Това реално осигурява на тези пациенти бъдеще, лишено от притеснение в здравословен план“ – допълни д-р Самарджиев.
Цялата новина прочетете тук.