Д-р Андрей Христов: Ние работим с вяра и не ни минава мисълта, че няма да успеем
Всяка година на 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. Тази година Световната здравна организация поставя фокус върху темата „Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“, с акцент върху грижата за майките и новородените. По този повод разговаряме с д-р Андрей Христов – началник на отделението по неонатология в най-новата специализирана болница за майчино и детско здраве у нас – „Мама и Аз“.
Д-р Христов е дългогодишен републикански консултант по неонатология за Централна Северна България, интензивен терапевт с богат клиничен опит в реанимацията и лечението на новородени, включително на екстремно недоносени бебета. Притежава правоспособност за абдоминална и трансфонтанелна ехография и е внедрил редица иновативни подходи в неонатологията у нас. Преподавал е на специализанти и студенти, а днес ръководи екип, който работи с кауза и визия за бъдещето. На Световния ден на здравето разговаряме с неонатолога:
Какво постигнахте за по-малко от две години в болница ,Мама и Аз’?
От откриването на болницата на 1 юни 2023 г. до днес при нас се родиха 477 бебета. Радваме се, че сме предпочитан избор не само за жителите на Плевенска област, но и за бъдещи майки от съседни и дори по-отдалечени региони. Жените днес търсят модерна, сигурна и човешка среда, където да се чувстват подкрепени.
Отделението ни по неонатология концентрира рисковите бременности заради високата си компетентност. При нас пациентките не носят нищо от вкъщи – само вяра и усмивка. Останалото е наша грижа.
Кой е най-сложният случай, който помните?
Предизвикателствата в нашата специалност са ежедневие. Наскоро се сблъскахме с доказано нелечимо заболяване – но въпреки това работихме с вяра и не допускахме мисълта, че няма да успеем. Родителите често казват: „Щом е във вашите ръце, значи ще бъде добре“, което говори много за доверието, което сме създали за родителите на децата.
Най-голямото предизвикателство в работата ви?
Съвсем наскоро се наложи да лекуваме новородено с тегло 650 грама, в критично състояние и с остро съдово усложнение – тромбоемболия на артерия в ръката. И по-конкретно – остра артериална непроходимост на горен крайник.
Подобни случаи са изключително редки в световен мащаб. Веднага организирахме мултидисциплинарен екип, включително съдови хирурзи и специалисти от други клиники. На минутата се отзова д-р Самарджиев, началник на отделението по съдова хирургия, и специалисти от други клиники, обсъдихме възможностите за терапия.
Наложи се да приложим модифициран терапевтичен подход, без утвърдени алгоритми, и успяхме – спасихме ръката на детето. За екипа ни това беше истинско изпитание и важен успех. Специализантите видяха състояние, което вероятно няма да видят края на кариерата си.
Има ли истина в твърдението за увеличение на децата с вродени малформации в Плевен?
Категорично не. След откриването на болницата „Мама и Аз“ при нас се концентрират най-тежките случаи от цяла Северна България, а понякога и от други части на страната. Това не е признак за локален проблем, а по-скоро доказателство за доверие в капацитета ни.
Колегите знаят, че това е болницата за тежко болните деца на България. Тук получават прецизна диагностика и лечение. Невероятният набор от решения, които имаме ни дават възможност да поставим етиологична, а често и генетична диагноза на пациентите.
В болницата ни работи изключително прецизна генетична лаборатория. Осъществява се медико-генетична консултация, цитогенетичен анализ, както и ДНК анализ на хиляди редки заболявания и моногенни такива. Именно това води родителите при нас – възможността за яснота и лечение.
Какво бихте пожелали на колегите си по повод Световния ден на здравето?
Желая на всички колеги да имат шанса да работят в болници като ,Сърце и Мозък’ и ,Мама и Аз’ – модерни, добре оборудвани, с уважение към екипите и визия за бъдещето. Вярвам, че все повече български градове заслужават такива болници.