КАПИТАЛ: Проф. д-р Деян Анакиевски: Няма профилактика на рака на простатата. Застрашени са мъжете над 50-годишна възраст
По-голямата част от мъжете се срамуват да отидат на преглед проф. Деян Анакиевски
Профил: Проф. Анакиевски е началник на клиниката по урология във високотехнологичните болнични комплекси „Сърце и Мозък“. Завършва Медицинския университет – Варна, през 2004 г. Същата година започва специализация по хирургия, а през 2013 г. придобива и втора специалност по урология. Защитава дисертацията си за степен „Доктор“ през 2015 г. на тема „Оценка и валидиране на някои предоперативни и следоперативни прогностични модели при рак на простатата“. През 2021 г. защитава академична длъжност „Професор“ по урология. Той е основен автор и съавтор на над 200 научни труда.
Съществува ли профилактика на рака на простатата и какво трябва да предприемат младите мъже в опит да избегнат заболяването? От каква възраст нататък и на какъв период от време трябва да посещават уролог, съществува ли профилактика?
– Ракът на простатата е вторият най-често диагностициран рак при мъжете, с приблизително 1.4 милиона диагнози и 375 000 смъртни случая по света през 2020 г. В Европа това е най-често диагностицираният рак при мъжете и третата най-честа свързана с онкологично заболяване причина за смърт при мъжете. Това е основен проблем за здравето, особено в развитите страни, поради по-големия дял на възрастните мъже в общото население и потенциалния риск от прекомерно лечение след ранна диагностика. За съжаление, профилактика за РП не съществува. Има скрининг, който в България все още се използва за откриване на нови случаи, но той сам по себе си не е достатъчен за диагноза на рак на простатата, затова в повечето държави по света не се прилага. Има три добре установени рискови фактора за рак на простатата: нарастваща възраст, етнически произход и генетична предразположеност.
Съществува голямо разнообразие от екзогенни фактори (фактори на околната среда), които свързваме с риска от развитие на рак на простатата или определяме като етиологично важни за прогресията от латентен (спящ) към клиничен рак на простатата.
Понастоящем обаче няма известни ефективни превантивни диетични или фармакологични средства. Важно е все пак да споменем няколко рискови фактора за развитието на рак на простатата, на които трябва да се обърне по специално внимание, а това са: метаболитният синдром, затлъстяването, тютюнопушенето, прекомерната употреба на алкохол, приемът на хормонални лекарства. Фамилната история (обремененост) и етническият произход са свързани с повишена честота на рака на простатата, което предполага генетично предразположение. Генерално, и Европейската, и Американската асоциация по урология предложиха препоръки за индивидуално ранно откриване чрез ранно изследване на PSA (простата-специфичен антиген) при мъже с повишен риск от РП:
– мъже над 50 години;
– мъже над 45 г. с фамилна история за РП;
– мъже от африкански произход над 45 г. възраст;
– мъже, носители на ген 2 за рак на гърдата (BRCA2) мутации след 40-годишна възраст.
Също така през последните години беше разписана стратегия, която е адаптирана към риска (базирана на първоначалното ниво на PSA), с интервали на проследяване от 2 години за тези, които изначално са изложени на риск. Това са мъже с ниво на PSA>1ng/ml на 40-годишна възраст и мъже с ниво на PSA>2ng/ml на 60-годишна възраст.
Какви са симптомите на изменения в простатата? Как се диагностицират? В каква възраст най-често се срещат?
– Локализираният рак на простатата обикновено протича безсимптомно. Локалното прогресиране може да причини симптоми като по-често уриниране, нощно ставане, еректилна дисфункция (ЕД), ретенция (задръжане) на урината, болка при уриниране, кръв в урината (хематурия) или в спермата.
Рак на простатната жлеза обикновено се подозира въз основа на високи нива на PSA и/или положително ректално изследване, както и ако има фамилна история за починал с рак на простатната жлеза. Диагнозата на рак на простатата най-често се базира на положителен ядрено-магнитен резонанс, който в момента е стандарт и е анализиран като първоначален тест заедно с положително ректално изследване и високи нива на PSA. Освен че предполага наличието на рак на простатата, образната диагностика също така позволява насочена биопсия (Fusion) на простатата и предоставя информация за стадиране на пациента. Както вече споменахме, възрастта варира от 45 до 70 години и зависи дали някой в семейството ви има обремененост с рак на простатата.
Как бихте мотивирали мъжете да посетят лекар, от какво се страхуват пациентите ви? В какъв стадий на заболяването идват при вас?
– От години забелязваме, че по-голямата част от пациентите се срамуват да посетят уролог – един сякаш български феномен. Другата част се страхуват да не се установи злокачествен процес, което би нарушило качеството им на живот. Винаги казвам на мъжете, че е по-добре да установим навреме дадено образувание, за да се лекува правилно, отколкото да чакаме и да живеем в неведение. С напредъка на технологиите в медицината днес в по-голямата част от случаите успяваме да излекуваме пациента, независимо че е със злокачествено заболяване. За съжаление, около 30-40% от пациентите с рак на простатата идват в напреднал стадий и все пак това не означава, че не могат да бъдат лекувани. Ракът на простатата е заболяване, което позволява мултимодално лечение, а именно – хирургия, лъчетерапия и хормонотерапия.
Какво е лечението при установен простатен карцином в различните стадии?
– Златният стандарт при локализиран рак на простатата е радикалното отстраняване на простатата, независимо по кой метод ще бъде извършено – с отворена, лапароскопска или робот-асистирана хирургична интервенция. Най-добри функционални резултати (запазване на континентност и еректилна функция) се постигат с робот-асистираната хирургия. При авансирал РП и локални метастази в лимфните възли без ангажиране на кости, в зависимост от възрастта на пациента и общия му статус, може да бъде заложено и на робот-асистирано хирургично лечение, съчетано с последваща лъчетерапия и хормонотерапия. Разбира се, има и други методи на лечение за рак на простатата, какъвто е лъчетерапията с нейните разновидности.
Какви са иновативните и безкръвни методи за лечение на простатен карцином? Какви методи прилагате вие и екипът ви?
– В болници „Сърце и Мозък“ в Плевен и Бургас извършваме робот-асистирана хирургия при рак на простатата – прилагаме най-модерния подход, с най-добри резултати за пациента и минимално време за възстановяване. Няма да скрия, че в момента сме водещ център за роботизирана хирургия при различните урологични заболявания, включително и рак на простатата.